Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Łączy nas pamięć

Po raz trzeci w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną ,,Żonkile”. W tym roku uczniowie  Zespołu Szkół włączyli się w jej zorganizowanie, wręczając własnoręcznie przygotowane żonkile rodzicom, nauczycielom, kolegom i koleżankom. 

19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Kwiaty to znak pamięci, szacunku i nadziei. Związane są one  z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w Getcie Warszawskim dostawał takie  kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku-w tym dniu  składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. Patronat nad udziałem szkół w akcji objęła Minister Edukacji Narodowej.