Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

75 rocznica Zbrodni Katyńskiej

„W czyje sumienie wpisano te groby

Czyje usta zakneblowano milczeniem

Czyją pamięć zalano wapnem

Mordercy w słońcu niewinni

Nam zostało tylko epitafium…”

                                                          („Katyń” Jan Górec – Rosiński)

 

 

W dniu 10 kwietnia 2015r mija  75 rocznica Zbrodni Katyńskiej. Upamiętniamy  w ten sposób blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej, wymordowanych decyzją władz Związku Radzieckiego w Katyniu, Kalininie (dzisiejszym Twerze) i Charkowie. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Ofiary zabijano strzałem w tył głowy, a następnie zakopywano w specjalnie przygotowanych dołach. W celu ukrycia śladów zbrodni na mogiłach posadzono drzewa. 

10 kwietnia 2010 r. historia dała nam kolejną bolesną lekcją związaną z Katyniem. W katastrofie lotniczej nad Smoleńskiem zginęła polska delegacja zmierzająca na obchody 70  tej  rocznicy Zbrodni Katyńskiej, na czele  z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Lechem Kaczyńskim i Pierwszą Damą - Marią Kaczyńską. Na pokładzie samolotu znajdowało się 96  osób: elita polityczna i intelektualna kraju, dowódcy Wojska Polskiego, duchowieństwo, członkowie środowisk kombatanckich i rodzin katyńskich, a także załoga samolotu.