Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Podsumowanie Programu O NIEPODLEGŁEJ

22 maja br. w Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego w Sanoku odbyło się uroczyste podsumowanie projektów w ramach programu organizowanego przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku „O Niepodległej”, którego celem było upamiętnienie rocznicy 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku a także rozwijanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.
Uczniowie  naszej szkoły realizowali w tym roku szkolnym działania projektowe o tematyce historyczno-badawczej, literacko-artystycznej, fotograficznej, muzycznej, ten ostatni był prezentowany  już 6.03. w SDK-u w czasie koncertu piosenki patriotycznej:
„I wszystkim śpiewajcie o Tej, co nie zginęła”.

Rezultaty swoich prac uczniowie przedstawili w trakcie  prezentacji stanowisk i spotkań z ekspertami, wśród których byli przedstawiciele władz powiatu sanockiego, Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Muzeum Historycznego m.in. p. M. Muszyńska, p. Z. Kijowska, K. Chowaniec, W. Krawczyk, W. Żuchowski, A. Romaniak.
W trakcie spotkań uczniowie dzielili się zdobytą wiedzą, materiałami, przekonali się jak wielu bohaterów żyło  na naszych terenach i walczyło o wolność Ojczyzny.

Projekt literacko-artystyczny: „Z miłości do niepodległej” związany był z postacią legionisty z Bukowska - Michała Bednarza.
Uczennice: kl. VI B – M. Gliściak , Z.Podulka oraz kl. VII B – M. Łuszcz, E. Żytka pod opieką A.Wolanin, D. Gadomskiej wykonały lapbooka.
W trakcie pracy nad projektem uczennice: dbały o estetykę wykonywanej pracy, starały się uchwycić klimat epoki np. przy przygotowywaniu kartek do pamiętnika poprzez „postarzenie” materiałów plastycznych, redagowały różne formy wypowiedzi , dodatkowo korzystały z artykułu prasowego, i z zasobów Internetu ,szukały map Polski z różnych okresów historycznych, biografii postaci historycznych oraz informacji na temat genezy Legionów Polskich.

Projekt historyczno-badawczy pt. „Spotkanie wrogów” opracowali uczniowie kl.II gimnazjum; B. Hnat, M. Grześ,  P. Łabaj, M. Szaszowski pod kierunkiem
M. Malmur polegał on na  opracowaniu źródła ikonograficznego - zdjęcia przedstawiającego prawdopodobnie spotkanie w Bukowsku generała Korniłowa i arcyksięcia Józefa  w  1915r.

 

Projekt fotograficzny: ”Ocalić  od zapomnienia” opracowywali uczniowie: K. Klimek, M. Łuszcz, K. Pyszko, M. Żur, A. Ogrodnik pod kierunkiem B. Mrozowskiej, G. Łuszcz. Ukazuje on  ważne miejsca z historii Bukowska w latach 1914-1918.
Uczniowie  przy  realizacji projektu szukali zdjęć  z okresu walk o niepodległość  na stronach internetowych m.in. Urzędu Gminy, u znajomych, sąsiadów, wśród członków rodzin.
Udało się dotrzeć do następujących fotografii.

Zdjęcie z Internetu, z portalu austriackiego - Österreichische Staatsarchiv. Przedstawia wojska austriackie stacjonujące na rynku w Bukowsku.
 
Zdjęcie z Internetu, strona z portalu austriackiego - Österreichische Staatsarchiv. Przedstawia wojska austriackie stacjonujące na rynku w Bukowsku.

Zdjęcie ze strony Urzędu Gminy, przedstawia znane w cały regionie targi na bukowskim rynku.

 


Zdjęcie, które udostępnił nam mieszkaniec Bukowska. Były uczeń Szkoły Podstawowej w Bukowsku, a obecnie nauczyciel tejże szkoły. Przedstawia budynek Urzędu Gminy i szkoły.


Uczniowie chcieli pokazać i zestawić obraz dawnego i współczesnego Bukowska, zwrócić uwagę na zmiany w swej małej Ojczyźnie w ciągu  stu lat.      

W realizację programu chętnie włączyli się uczniowie, nauczyciele, była to niezwykła, inspirująca lekcja historii, dziękujemy za zaangażowanie, wsparcie. Koordynatorem projektu  była A.Maczuzak-Golonka.


 • image001
 • image002
 • image003
 • image004
 • image005
 • image006
 • image007
 • image008
 • image009
 • image010
 • image011
 • image012
 • image013
 • image014
 • image015
 • image016
 • image017
 • image018
 • image019

Simple Image Gallery Extended