Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Projekt - Tajemnicze spotkanie w Bukowsku 1915

Zdjęcie przedstawiające Generała  Ławra Korniłowa i Arcyksięcia Józefa Ferdynanda na spotkaniu w Bukowsku w 1915r, zostało odnalezione przez pasjonata historii Bukowska na zagranicznym portalu aukcyjnym. Stało się przyczynkiem do pracy badawczej uczniów z klasy drugiej gimnazjum w ramach projektu szkolnego.
Nazwiska obu dowódców pojawiają  przy okazji bitwy gorlickiej w maju 1915r.
Ale skąd się wzięli w Bukowsku?

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie. Po pracy badawczej ustalili, że będący na zdjęciu gen. Korniłow jest więźniem arcyksięcia Józefa Ferdynanda. Źródła mówią o wzięciu do niewoli gen. Korniłowa, po bitwie pod Gorlicami. Później wojska państw centralnych przemieszczały się do Przemyśla. Najbliższa droga prowadziła przez Pogórze Bukowskie  i dalej na wschód. Więc było to na przełomie maja i czerwca 1915r Dodatkowo, na podstawie życiorysu arcyksięcia Józefa Ferdynanda wiemy, że został, w tym czasie, z Galicji przeniesiony na front włoski. Tyle ustalenia na podstawie dostępnych źródeł.
Jednak zdjęcie jest tajemnicze ze względu na postawę tych dwóch dowódców.
 Z postawy ciała wcale nie wynika, że Rosjanin jest pokonany a Austriak zwycięzcą. O co tu chodzi? Najprawdopodobniej  pytanie to  pozostanie bez odpowiedzi!.

Projekt wykonali uczniowie pod kierunkiem Moniki Malmur
Autorzy pracy: Brandon Hnat, Michał Grześ , Przemysław Łabaj, Mirosław Szaszowski.