Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Harcerze – ekolodzy

Harcerze 11 Drużyny Harcerskiej z Bukowska zajęli III miejsce w XXIX edycji Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek” w kategorii harcerze starsi/koła ekologiczne. Akcja jest rodzajem konkursu i trwała od 20 września 2017r. do 30 kwietnia 2018r. W tym roku harcerze mieli wykonać pięć zadań określonych przez organizatora czyli Hufiec Ziemi Sanockiej. Zadania jakie wykonali harcerze to: wycieczka do gospodarstwa ekologicznego, która miała na celu zapoznanie się z zasadami prowadzenia takiego gospodarstwa, trudnościami i sukcesami.

Kolejne zadania to wzbogacenie wiedzy na temat produktów organicznych i żywności GMO. W realizacji tych zadań bardzo nam pomogło spotkanie z pracownicą ODR w Sanoku – p. Iloną Tabisz – Śmietana, która w przystępny sposób przybliżyła harcerzom tą tematykę. Harcerze też przygotowali debatę, poszukiwali produktów organicznych i GMO w okolicznych sklepach. Czwarte zadanie to była zbiórka kulinarna podczas, której harcerze mogli samodzielnie przygotować np. jajecznicę z jajek od kur hodowanych w klatkach i drugą  z jaj od "szczęśliwych kurek", swobodnie biegających po podwórkach. W ostatnim zadaniu harcerze mieli sobie odpowiedzieć na pytanie „Jak zlikwidować problem głodu na świecie” – tutaj przygotowali grę terenową i zaprosili do udziału 42 drużynę harcerską z Prusieka oraz przygotowali prezentację dla swoich kolegów. W dniach 25- 27 maja odbył się Zlot Harcerzy Ekologów w ośrodku „Berdo” w Myczkowcach podsumowujący wszystkie działania w ramach „Florka”. Naszą drużynę reprezentowali: dh. pwd. Natalia Mazur, dh. Oliwia Mikołajek, dh. Zuzanna Podulka i dh. Konrad Stawarczyk. Podczas pobytu musieli przygotować ekspozycję prac i meldunków, która była oceniana przez jury Akcji. Nasza ekspozycja została oceniona na III miejscu. Udział harcerzy w tej Akcji na pewno wzbogacił ich wiedzę dotyczą zagadnień określonych w regulaminie i pobudził do refleksji na temat tego co jemy.