Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Ocalałem, by dać świadectwo prawdzie…”

    10 stycznia 2019 w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół w Bukowsku odbyło się spotkanie poświęcone ks. hm. Zdzisławowi Peszkowskiemu (1918-2007), zorganizowane przez Anitę Wolanin.
    O życiu i dokonaniach tej niezwykłej postaci uczniom klas: 6a, 8a i 8b opowiedziała  hm. Krystyna Chowaniec, komendantka Hufca ZHP Ziemi Sanockiej im. ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego. Zaprezentowała zebranym unikalny zbiór fotografii, dokumentów, wiadomości historycznych oraz wspomnień i anegdot z życia ks. Peszkowskiego.

Ksiądz Zdzisław Peszkowski, herbu Jastrzębiec, urodził się 23 sierpnia 1918 roku w Sanoku w rodzinie dbającej o wychowanie religijne i patriotyczne. W młodości występował w teatralnym zespole amatorskim. Od 1928 roku należał do harcerstwa, prowadził również pamiętnik. Był instruktorem Szkoły Harcerskiej w Górkach Wielkich, przyjaźnił się z hm. Aleksandrem Kamińskim, autorem książki „Kamienie na szaniec”.
    Po wybuchu II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r.  dowodząc plutonem 20.  Pułku Ułanów. Po agresji ZSRR na Polskę, 17 września, prawie cały pułk dostał się do niewoli sowieckiej, a w październiku przewieziono jeńców do Kozielska. W 1940 r. rozpoczęto wywózki jeńców. W ostatnim transporcie znalazł się Peszkowski, ale nie trafił od do Katynia, tylko do obozu w Pawliszew-Borze, a następnie do Griazowca. Dowodził kompanią w 1 Pierwszym Pułku Ułanów Krechowieckich w II Korpusie WP. W 1943r.  roku otrzymał stopień harcmistrza i został awansowany do stopnia podporucznika. Na polecenie przedstawiciela ministerstwa oświaty prowadził kursy wodzów gromad zuchowych na terenie Chorągwi Irańskiej ZHP.
    W kwietniu 1944 r. powierzono mu zadanie przygotowania polskich dzieci i młodzieży do życia na obczyźnie. Pracował jako wizytator w Indiach, dokąd przewożono dzieci polskie uratowane z terenów Związku Radzieckiego. Od 1946 r. do 1947 r. pełnił funkcję komendanta Chorągwi Indyjskiej. Po powrocie do Europy studiował w Oxfordzie, wstąpił do seminarium w Orchard Lake w USA. Świecenia kapłańskie przyjął w 1954 r. Zdobył doktorat z filozofii i magisterium z teologii, wykładał teologię, literaturę i język polski. Był aktywnym propagatorem polskiego dziedzictwa narodowego. Jest autorem ponad 100 publikacjiz zakresu teologii, historii Polski, literatury i filozofii.
    W świadomości społeczeństwa polskiego ks. Zdzisław Peszkowski jest przede wszystkim głosicielem prawdy o Zbrodni Katyńskiej. W swoich wypowiedział nawołuje niestrudzenie do pamięci o wszystkim, co związane z Golgotą Wschodu. Podkreśla, że krzywdy i straty poniesione przez Polskę w okresie II wojny światowej nie zostały jeszcze  rozliczone i nie wolno następnym pokoleniom o nich zapomnieć. Założył Fundację „Golgota Wschodu”, prowadził badania naukowe, uczestniczył w ekshumacjach w Katyniu, Charkowie i Miednoje, był kapelanem Rodzin Katyńskich i Rodzin Pomordowanych na Wschodzie.
    Składam serdeczne podziękowanie Pani hm. Krystynie Chowaniec za wygłoszenie niezwykle inspirującej prelekcji przepojonej głębokim patriotyzmem i harcerskimi ideałami, której wysłuchali uczniowie i nauczyciele.
    Pisząc powyższy artykuł korzystałam z referatu pt: ”Ksiądz Prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski”- Świadek Prawdy, Strażnik Pamięci, Orędownik Pojednania” autorstwa Pani hm Krystyny Chowaniec, za udostępnienie, którego pragnę wyrazić wdzięczność.
    Jednocześnie chcę nadmienić, że w bibliotece szkolnej dostępna jest książka Grzegorza Łęcickiego „Ksiądz Zdzisław Peszkowski (1918-2007)”.