Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Certyfikat z realizacji międzynarodowego projektu ,,Piękna nasza Polska Cała”.

    Przedszkole Samorządowe w Bukowsku przystąpiło do projektu „Piękna Nasza Polska Cała” w połowie września 2018 roku. Wzięły w nim  udział wszystkie 4 grupy. Autorem i koordynatorem Projektu jest Ludmiła Fabiszewska nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim. Honorowy patronat nad Projektem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, Wydawnictwo Edukacyjne MAC, Telewizja Łódzka.

    Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Piękna Nasza Polska Cała był odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Wiek przedszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi. Celem programu jest kształtowanie postaw patriotycznych , uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski, kształtowanie tożsamości narodowej dzieci poprzez poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych, poznanie tradycji, zwyczajów , poznanie tańców ludowych, wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i kierunkiem polityki oświatowej MEN.
    Projekt był przeznaczony dla przedszkoli, szkół podstawowych i świetlic. W czasie trwania projektu każdy uczestnik projektu był  zobligowany do zrealizowania 11 zadań, nasze przedszkolaki  zrealizowały ich 12. Jego realizację rozpoczęliśmy od przygotowania wspólnie kucharką  „Według przepisu babci i dziadka” nasze regionalne Proziaki. Potem w połowie października  w przedszkolnym holu powstał kącik patriotyczny, do  którego mama Agnieszka Dusznik namalowała parę tancerzy ubranych w stroje ludowe z naszego regionu. Również w październiku  rozpoczęliśmy naukę Hymnu – grupa młodsza dwie zwrotki, zaś grupy starsze uczyły się wszystkich czterech. Generalną próbę odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego mieliśmy  7 listopada 2018 r. podczas między przedszkolnego konkursu recytatorskiego pt. „Piękna Nasza Polska Cała”. Nasi podopieczni, jak i zaproszeni goście z Przedszkoli Samorządowych w Nowotańcu i Pobiedna  mieli okazję popisać się kunsztem recytatorskim. Wszyscy uczestnicy obdarowani zostali upominkami, zaś najlepsi otrzymali dyplomy. W każdej z grup dzieci uczyły się wiersza W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, grupy niebieska i żółta nauczyły się również wiersza I. Romanowskiej „Polska jest wspaniała”. Przedszkolaki  były współorganizatorami uroczystych obchodów Święta Niepodległości zarówno w Zespole Szkół w Bukowsku, jak i Gminnych obchodów tego święta .W programie artystycznym dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz zatańczyły ubrane w piękne stroje ludowe  tańce –trojaka i poloneza.
    Specjalnie na potrzeby projektu stworzyliśmy własnoręcznie pocztówkę,  która powędrowała do Pani Ludmiły 30 listopada 2018 r. Końcem listopada w grupach zielonej i pomarańczowej odbył się dzień mody patriotycznej. Dzieci świetnie się bawiły w roli modelek i modeli, zaś rodzice fachowo podeszli do sprawy przygotowując stroje. W dniu 14 listopada grupa żółta zasadziła na terenie naszego przedszkola” Drzewo pamięci” -  dąb – będący symbolem życia i wolności. Z radością i ogromną przyjemnością wykonaliśmy zadanie „Szlakiem historii”. Grupy zielona i pomarańczowa dnia 08.11.2018 r odwiedziły Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, zaś grupy żółta i niebieska  14. 11. 2018 r. Nasi podopieczni mogli zwiedzić  m. in dawne domostwa, porozmawiać z zegarmistrzem i obejrzeć jego warsztat pracy, dowiedzieć się jak żyli i pracowali kiedyś ludzie. Miłym zakończeniem wycieczki były warsztaty garncarskie pt. „Nie święci garnki lepią”. Zaangażowanie wszystkich nauczycieli pozwoliło na  zrealizowane wszystkich zadań a teraz nasze przedszkole otrzymało certyfikat. Koordynatorem projektu na terenie przedszkola jest mgr Diana Żytka-Duduś.


    ,, DRODZY NAUCZYCIELE!
    Dziękując Wam za ogrom serca i pracy , włożonej w realizacje Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała", chcemy życzyć dużo inspiracji i pomysłów, dalszych działań patriotycznych i folkowych, promowania naszej Pięknej Ojczyzny w kraju i za granicą, poszanowania tradycji i wartości. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Waszego zaangażowania i wyjątkowych niepowtarzalnych pomysłów - z całego serca DZIĘKUJEMY!
Niech cudowne wspomnienia i wzruszenia pozostaną na długo w sercach naszych wychowanków i naszych. ”

Ludmiła Fabiszewska

 • 20181114_133404
 • DSC_0368
 • DSC_0454
 • DSC_0459
 • DSC_0467
 • DSC_0472
 • DSC_0475
 • DSC_0497
 • DSC_0517
 • DSC_0520
 • DSC_0521
 • DSC_0531
 • DSC_0541
 • DSC_0552
 • DSC_0580
 • DSC_0583
 • DSC_0586
 • DSC_0592
 • DSC_0594
 • DSC_0595
 • DSC_0630
 • DSC_0634
 • DSC_0636
 • DSC_0640
 • DSC_0648
 • certyfikat

Simple Image Gallery Extended